TN Conference Commissions

[ back to ABOUT US MAIN ]

 CONFERENCE COMMISSIONS

1. COMMISSION ON ARCHIVES AND HISTORY
OFFICERS: Rev. Leland T. Carden, Chair; David Martin, Vice-Chair; Linda Collier, Secretary.

LAY/CLERGY
Lay members: Andrew Miller, (4) David Martin (4), Linda Collier (3)
Clergy members: Whitney Stone Mitchell (4), Tom Nankervis (3)
                   
RESOURCE PERSON: (without vote): James Havron
HONORARY MEMBER (without vote): Harriet Vivion
EX OFFICIO:
CONFERENCE ARCHIVIST/HISTORIAN: Rev. Von W. Unruh
CCOCM STAFF: Karli Mauldin
CONFERENCE SECRETARY: Chris Seifert
CABINET REPRESENTATIVE: Jim Beatty

2. COMMISSION ON EQUITABLE COMPENSATION
OFFICERS: Don Hutchinson, Chair; Charles Fagg, Vice-Chair; Gwen Sales, Secretary

LAY                                    CLERGY
Charles Fagg (5)              Linda Johnson (5)
Tom Fisher (5)                  Peg Augustine (5)
Pat Sailors (5)                   Edward Bufford (3)
Gwen Sales (5)                Don Hutchinson (1)
Dianne Holland (1)         Steve Angus (1)
Peggy Dixon (1)               Graham Matthews (1)

EX-OFFICIO:
CONFERENCE TREASURER: James R. Allen
CABINET REPRESENTATIVE: Cathie Leimenstoll


3. COMMISSION ON RELIGION AND RACE
OFFICERS: Tracey Cartwright, Chair; Dennis Meaker, Vice Chair; Michele Baker,
Secretary.

LAYMEN                    LAYWOMEN                CLERGY       
Larry Elliott (1)           Joan Butler (5)             Roland Scruggs (5)
Migdiel Perez (1)      Amanda Bachus (1)    Dennis Meaker (5)       
Charles Cox (1)        Michele Baker (1)        SungNam Kim (5)
                                     Eva Mudambanuki (1)
                                     Miriam Seyler (1)

DISTRICT REPRESENTATIVES:               
  CLARKSVILLE: Reginald Ward               
  COLUMBIA: Deborah Owens       
  COOKEVILLE: Phillip Lamberson           
  CUMBERLAND: Tracey Cartwright           
  MURFREESBORO: John and Mildred Richardson
  NASHVILLE: Jin Cheol Kim
  PULASKI: Bill Wilson
  At Large:  Wes Bryan (3)
EX OFFICIO:
COSROW REPRESENTATIVE: Dawn Yelverton 
CABINET REPRESENTATIVE: John H. Collett
CCOCM STAFF: Bettye P. Lewis


4. COMMISSION ON STATUS AND ROLE OF WOMEN
OFFICERS: Dawn Yelverton, Chair; Brenda Clark, Vice Chair;

LAY                                             CLERGY   
Larry Fraley (5)                         Jim Arrington (5)
Brenda Clark (3)                       Lea Thornton (2)
Laura Feliciano (1)                  Gayle Watson (1)
                                                    Helen Morgan (1)
                                                    Ray Newell (1)
DISTRICT REPRESENTATIVES:
  CLARKSVILLE: Nellie Settle
  COLUMBIA: Dawn Yelverton
  COOKEVILLE:
  CUMBERLAND: Debator Payne Troupe
  MURFREESBORO:
  NASHVILLE: Rita Joel Stephens
  PULASKI: Beulah Wright
EX OFFICIO:
CCOCM STAFF: Bettye P. Lewis
CABINET REPRESENTATIVE: Willie Burchfield
COSROW REPRESENTATIVE: Garlinda Burton
UMW  REPRESENTATIVE: Joyce Clark